Najnowsze
Z SP42
6,00 zł
Z SM42
10,00 zł
Ze Wddx
6,00 zł

O kalkomanii i jej nakładaniu

Do oznaczania modeli służy kalkomania wodna, którą na model nakłada się fragmentami na mokro. Są dwa rodzaje kalkomanii: sztywna i miękka. Sztywna kalkomania służy w zasadzie do oznaczania większych modeli mających większe powierzchnie znaków i napisów. Kalkomania miękka jest zdecydowanie lepsza do stosowania na modele w mniejszych skalach bowiem podkład na którym jest nadruk jest cieńszy i przez to mniej widoczny, ponadto miękka kalkomania "dopasowuje się" do podłoża wgłębiając się w szczeliny modelu. Oferowane przeze mnie kalki są miękkie, wysokiej jakości, wykonane przy użyciu najlepszych farb drukarskich. Przy miękkiej kalkomanii dobrze jest większe oznaczenia podzielić na mniejsze fragmenty.

Kalki wykonane są na kartonowych podkładach albo bladoniebieskich albo bladokremowych albo białych. Umieszczone na stronie sklepu rysunki kalek są znacznie powiększone; w rzeczywistości kalki są znacznie mniejsze i trudniej jest odczytać ich treść, szczególnie koloru białego - dlatego dobrze jest zapisać sobie na swoim dysku rysunek powiększonej kalki dla lepszej orientacji potem przy nakładaniu oznaczeń. Istnieje sposób na poprawienie czytelności kalki, ale należy go stosować bardzo rozważnie, najlepiej wcześniej wypróbowawszy na jakimś niepotrzebnym fragmencie kalki albo nabyć najtańszą kalkę żeby nie zniszczyć właściwej. Ten sposób to pomalowanie kalki od spodu spirytusowym markerem ciemnego koloru. Spodni karton się zabarwi i napisy będą czytelne. Marker powinien być spirytusowy bo on nie spowoduje usztywnienia podkładu. Niektóre markery mają jakieś nieorganiczne rozpuszczalniki, które powodują że kalka potem nie chce się namoczyć i oddzielić od położa.

Jest w internecie sporo porad jak nakładać kalki na model; warto poczytać i zapoznać się z uwagami modelarzy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Proszę pamiętać, że kalka jest "jednorazowa", to znaczy że łatwo ją uszkodzić. Każdy musi sobie wyrobić własną technikę, ja stosuję taką:

Pomijam przygotowanie samego modelu.

1. Wycinam fragment kalki z oznaczeniem które chcę nanieść. Przyklejam ten kartonik spodnią stroną do szpatułki (mam takie łopatki z tworzywa - ale mogą być jakieś paski sztywnego materiału) odrobiną kleju butapren - na czubek szpilki, tyle, żeby kartonik się nie przesuwał.
Pomaga mi to potem w przesunięciu właściwego oznaczenia na model, łatwiej jest taką szpatułką podejść do wielu miejsc na modelu.
Można też posłużyć się pęsetką.

2. Wkładam szpatułkę z kalką na kilka sekund do wody - najwyżej 15 sekund, nie dłużej żeby się nie wypłukała guma arabska, która jest spoiwem rozdzielającym dwie warstwy kalki: kartonu podkładowego i przezroczystego filmu, na którym jest nadruk.

3. Czekam aż napis zacznie się przesuwać na kartoniku. Sprawdza się to delikatnie przy pomocy miękkiego pędzelka.

4. Miejsce na modelu pod oznaczenie powinno być zwilżone kroplą płynu do kalkomanii Set żeby się lepiej trzymała - jeśli nie ma płynu może to być ostatecznie kropla wody.

5. Na zwilżone miejsce zsuwam oznaczenie i nakładam odrobinę płynu do kalkomanii Sol, który pomaga dopasować się kalce do podłoża. Jeśli używa się tylko wody to nadmiar bibułką należy zebrać nie ruszając kalki. Kalka się sama rozprostuje.

6. Pozostawiam do wyschnięcia.

I tak po kolei całe oznaczenie. Przy nabraniu wprawy idzie to nawet dość szybko.

Najlepsze efekty uzyskuje się gdy model przed położeniem kalkomanii zostanie pomalowany bezbarwnym błyszczącym lakierem, a następnie po nałożeniu kalkomanii bezbarwnym lakierem matowym lub półmatowym.

Powered By OpenCart and OC2PS
kalkomanie.com © 2018
Warning: file_put_contents(/vqmod/vqmod.log) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /vqmod/vqmod.php on line 73